Що таке децентралізована біржа (DEX)? Ваш посібник із DeFi та все, що вам потрібно знати про DEX
**Автор відмовляється від будь якого права на статтю, перекладано з Англійської на Українську мову.**
Оригінальна стаття: https://oasis-foundation.medium.com/what-is-a-decentralized-exchange-dex-6e8364201238
У цьому посібнику ми розглянемо ключові відмінності між децентралізованою біржою та централізованою біржою, як DEX керують нагородою, а також вплив, який вони, за прогнозами, матимуть на DeFi та фінанси в цілому.
Величезний світ криптовалют пропонує нові можливості як для окремих осіб, так і для досвідчених інвесторів для придбання цифрових активів, які сприяють фундаментальним змінам у фінансах. Торгівля цими цифровими токенами здійснюється через біржі, які є онлайн-ринками, що дозволяють спрощувати транзакції.
Bitcoin був першою криптовалютою, яка коли-небудь була створена, до якої справжній інтерес почав зростати в 2010 році. Незабаром після запуску веб-сайту під назвою Bitcointalk надавав плаваючий обмінний курс для Bitcoin і став першою у світі біржою криптовалют.
За минулі роки з’явилося кілька і набагато більш розвинених концепцій бірж, які надали інвесторам більше можливостей для придбання та продажу своїх токенів, в основному завдяки DeFi (децентралізоване фінансування). Сьогодні CEX (централізовані біржі) та DEX (децентралізовані біржі) є життєво важливими інструментами, які сьогодні підтримують екосистему блокчейнів.
Що таке CEX? (централізована біржа)
CEX є найбільш часто використовуваними платформами для купівлі та продажу криптовалют, які можуть похвалитися високою ліквідністю та низькими торговими комісіями. Вони вважаються простими у використанні і дозволяють користувачам торгувати токенами на фіатні валюти або між іншими цифровими активами за допомогою традиційної книги замовлень — вони також пропонують інші функції, такі як стейкинг, торгівля деривативами/ф’ючерсами тощо.
Ці біржі зазвичай служать зберігачами токенів, де вони зберігають приватні ключі та зберігають кошти користувачів на своїх платформах — це позбавляє користувачів від необхідності турбуватися про втрату своїх коштів, розміщених на фізичному пристрої, або запам’ятовувати свої закриті ключі.
Прикладами деяких з найбільших CEX сьогодні є Binance, Huobi, Coinbase, Kraken, Bithumb і Bitfinex.
Багато CEX пропонують різні заходи безпеки, такі як KYC (Знай свого клієнта) і Google 2FA, щоб захистити ваш обліковий запис від хакерів і кібератак.
У той час як CEX повністю домінували в торговельному ландшафті блокчейну в попередні роки, поява DEX з’їла їх частку на ринку, порушивши нову еру децентралізованої торгівлі.
Що таке DEX?
DEX — це біржі, на яких ви можете торгувати різними криптотокенами за допомогою смарт-контрактів або автоматизованих кодів, що усуває потребу в посереднику для завершення та моніторингу транзакцій. Ці типи обмінів не є зберігачами, тому вони дають вам повний контроль над їхніми приватними ключами.
Користувачі можуть взаємодіяти з DEX через децентралізований веб-гаманець без зберігання (тобто MetaMask, Coinbase Wallet), де ініціюється дозвіл на доступ до смарт-контракту. Незважаючи на те, що вони вимагають трохи вищої кривої навчання, функціональність та інтерфейси сучасних DEX є досить гладкими та безпроблемними, тому часто варто робити додаткові кроки.
Кілька прикладів найбільших на сьогодні DEX за обсягом торгівлі — це Uniswap, dYdX, PancakeSwap і Sushiswap. Багато з цих DEX пропонують торгівлю через різні основні блокчейни, такі як Ethereum, Binance Smart Chain і Polygon (Matic), і це лише деякі з них.
DEX проти CEX: ключові відмінності
Щоб краще зрозуміти варіанти використання кожного обміну, важливо виділити ключові відмінності між ними. У наші дні, хоча CEX залишаються домінуючою силою в криптопросторі, DEX набирають обертів і стають набагато більш використовуються завдяки своїм привабливим функціям і функціональним можливостям.
DEX пропонують кілька покращень у порівнянні зі своїми аналогами CEX, зокрема:
- Функціональність багатоланцюгової заміни, щоб використовувати варіанти меншої комісії
- Підвищена анонімність під час торгівлі (без KYC)
- Дозволяє користувачам повністю контролювати власні кошти (вища безпека)
- Більш поширена інтеграція DeFi та NFT
Кастодіальні та не пов’язані зі зберіганням гаманці
Щоб утримувати та зберігати свої токени, вам потрібно буде використовувати гаманець, який зберігається або не зберігається. Але які ключові відмінності між цими двома гаманцями, а також пов’язані з цим плюси і мінуси?
Гаманці зберігання — це те, де стороння організація має контроль над вашими закритими ключами, як правило, CEX, більшість з яких є веб-орієнтованими. Користувачі повинні довіряти цим організаціям, щоб утримувати та забезпечувати безпеку своїх коштів — на щастя, багато з цих бірж зберігають більшість коштів своїх платформ у апаратних гаманцях холодного зберігання, однак це не завжди так.
З іншого боку, гаманці без зберігання дають користувачеві повний контроль над своїми приватними ключами, усуваючи необхідність підвищувати довіру до сторонньої організації, але покладаючи на користувача повну відповідальність за те, щоб їхні ключі не були втрачені. Найпопулярнішими апаратними гаманцями, які не зберігаються на ринку, сьогодні є Ledger Nano S і Trezor Wallet, відомі своїми високою безпекою та інтерактивними веб-додатками для покращення роботи користувачів.
Поза світом фізичних пристроїв існують також популярні гаманці Web3, які можна додати як розширення безпосередньо у ваші веб-браузери, такі як MetaMask і Coinbase Wallet. Ці гаманці без зберігання повністю децентралізовані і можуть взаємодіяти з DEX.
Для максимальної безпеки та контролю рекомендуємо використовувати апаратний гаманець без зберігання. Таким чином — якщо ви зберігаєте початкову фразу в приватному місці, не розкриваючи її в цифровому вигляді — ваші кошти будуть надійно збережені. Але використання кастодіального гаманця також має свої переваги — вони набагато зручніші та вимагають менше відповідальності, що робить їх простішими.
Роль DEX і майбутнє DeFi
У міру того, як DEX набирають тягу з точки зору їх функцій і бази користувачів, роль, яку вони відіграватимуть у майбутньому DeFi, стає набагато зрозумілішою. Ці біржі звільняють окремих осіб і спільноти від жорсткого контролю централізованих фінансів та пов’язаних з ними інституцій, а також створюють інфраструктуру для інноваційної, плавної та безперебійної торгівлі серед існуючих та нових передових блокчейнів.
Вони також руйнують основний фінансовий світ, пропонуючи швидший, дешевший і більш децентралізований спосіб торгівлі, на відміну від платформ TradFi (традиційних фінансів), які часто повільні та дорогі.
Але прихована перлина справді лежить у багатоланцюжній функціональності. Це відкриває двері до ширшої екосистеми DeFi. Замість того, щоб відкривати єдину мережу блокчейну, її користувачів і проекти, проекти DeFi можуть залучати користувачів з усієї сфери блокчейну.
Криптовалюти представляють майбутнє валюти, а DEX керують хвилі блокчейна, щоб створити майбутнє фінансів.
Глосарій DeFi та DEX
Нижче наведено глосарій важливої термінології DEX і DeFi, яку потрібно знати.
- AMM (Automated Market Maker): основа DEX, яка дозволяє торгувати токенами без дозволу, використовуючи пули ліквідності замість традиційних книг замовлень.
- Блокчейн: цифровий реєстр або запис транзакцій, який дублюється та розподіляється по мережі різних комп’ютерних систем
- Dapp (децентралізована програма): програми, які отримують свої дані з мереж блокчейн і не потребують центрального веб-сервера для роботи
- DeFi (Децентралізовані фінанси): форма фінансів у світі блокчейну, де користувачі можуть використовувати різні фінансові програми для здійснення транзакцій, позик/позичок, отримання відсотків тощо децентралізовано без управління центрального органу.
- DEX (Децентралізована біржа): платформа для обміну криптоактивами за допомогою смарт-контрактів
- Газ: одиниця вимірювання обчислювальної складності, необхідна для виконання функції смарт-контракту — плата за газ за протоколом або DEX зазвичай сплачується за допомогою рідного токена мережі (тобто $ETH на блокчейні Ethereum).
- Пул ліквідності: пул або набір різних криптовалют, які заблоковані в розумному контракті — ця комбінована ліквідність дозволяє здійснювати операції на DEX
Мережа Oasis: зміна нового покоління DeFi
Oasis Network — це перша блокчейн-платформа з підтримкою конфіденційності, яка дозволяє використовувати більш приватні та масштабовані механізми DeFi. Ми створюємо новий фінансовий механізм під назвою Tokenized Data, який дозволяє користувачам використовувати згенеровані дані для стейкингу, щоб отримувати пасивний дохід у якості винагороди, забезпечуючи абсолютно нову економіку даних.
Rose Token ($ROSE) — це власний комунальний актив протоколу, який використовується для сплати комісій за транзакції, стейкингу та делегування для досягнення консенсусу в мережі — це також обмежений токен постачання, де можна випустити максимум 10 мільярдів монет. Oasis Web Wallet є неопекунскім і дозволяє користувачам зберігати і коли їх $ ROSE лексеми, з гладким користувача інтерфейсом і розширеними заходами безпеки — це навіть може бути підключений до пристрою Леджер Nano або доданийякості розширення для Google Chrome.
YuzuSwap — це перший децентралізований обмін (DEX), який будується на базі Emerald, Oasis, сумісного з EVM ParaTime. Користуючись перевагами низької плати за газ, високої пропускної здатності та миттєвої кінцевості Emerald, він включає в себе всі функції DEX, яких очікувала спільнота DeFi:
- Обмін між токенами на основі ETH і Oasis
- Пули та пари ліквідності
- Заробіток YUZU за надання ліквідності пулам
- Система голосування для управління коштами, зібраними з 20% комісії за транзакції
Щоб відсвяткувати запуск, Oasis x YuzuSwap незабаром запускає свій перший в історії DEX-токен Airdrop ! Підписуйтесь на наші акаунти в соціальних мережах, щоб отримувати сповіщення про Airdrop, коли він запуститься, щоб ви могли отримати свою частку 50 тис. YUZU!